Eaton Tripp Lite SRW15US SmartRack Low-Profile Switch-Depth Wall Mount Half-Height Rack Enclosure with Hinged Back, 20.5" (52cm), 200lb (90.7kg), 15U
Key Features
- Maximizes limited space by mounting switches, patch panels and surveillance gear securely on the wall—ideal for network closets and edge sites
- Lockable steel enclosure with hinged back and removable panels protects equipment from tampering and supports PCI DSS security requirements
- Low-profile 15U design with 20.5" usable rack depth fits switch-depth devices while keeping cabling organized through top/bottom ports
- Vented front, top and side panels plus open rail layout help maintain airflow for reliable operation of monitoring and networking equipment
- Ships fully assembled for fast installation; adjustable rails and numbered U-spaces simplify deployment and maintenance
Quick Specifications
- Product Model
- SRW15US
- Brand Name
- Eaton Tripp Lite
- Product Line
- SmartRack
- Product Name
- SmartRack 15U Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet
Frequently Bought Together
Eaton Tripp Lite SRW15US SmartRack Low-Profile Switch-Depth Wall Mount Half-Height Rack Enclosure with Hinged Back, 20.5" (52cm), 200lb (90.7kg), 15U
$859.60
16 items selected
Total: $2,533.41
Product Information Tabs
Overview
Keep networking, security and surveillance equipment secure, organized and out of the way with the Eaton Tripp Lite SmartRack SRW15US 15U low-profile wall-mount rack enclosure. Built from durable powder-coated steel, this rack cabinet secures switch-depth devices up to 20.5" while supporting a 200 lb load capacity—making it perfect for network closets, retail sites, classrooms and remote monitoring locations. The swing-away hinged back and reversible, lockable doors provide easy access during installation and routine maintenance while preventing tampering and theft. Vented front, top and side panels promote passive airflow to help keep switches, NVRs and other monitoring equipment cool without extra fans. Numbered U-spaces, adjustable vertical rails and both square and 12-24 threaded mounting holes speed equipment mounting and cable management. PCI DSS compliance and a 5-year limited warranty add assurance for sensitive security and surveillance deployments. Choose the SRW15US to protect your critical networking and monitoring infrastructure—order now to secure and simplify your edge and closet installations.
Features
- Maximizes limited space by mounting switches, patch panels and surveillance gear securely on the wall—ideal for network closets and edge sites
- Lockable steel enclosure with hinged back and removable panels protects equipment from tampering and supports PCI DSS security requirements
- Low-profile 15U design with 20.5" usable rack depth fits switch-depth devices while keeping cabling organized through top/bottom ports
- Vented front, top and side panels plus open rail layout help maintain airflow for reliable operation of monitoring and networking equipment
- Ships fully assembled for fast installation; adjustable rails and numbered U-spaces simplify deployment and maintenance
| General Information | |
|---|---|
| Brand Name | Eaton Tripp Lite |
| Manufacturer | Eaton |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | SmartRack 15U Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Model | SRW15US |
| Manufacturer Part Number | SRW15US |
| Technical Information | |
| Material | Steel |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Depth | 21.6" |
| Width | 23.6" |
| Height | 30.3" |
| Weight | 88.20lb |
| Rack Depth | 20.50" |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Rack Height | 15U |
| Maximum Weight Capacity | 225 lb |
| Product Information | |
| Mount Type | Wall Mount |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Miscellaneous | |
| Features | Cable Management, Lockable, Lockable Door, Removable Door, Removable Side Panel, Vented Top |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | CN |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |